2025-ben nemcsak új etetőanyag családdal, hanem a kezdő busahorgászok számára is elérhető úszós szerelékekkel is bővült busázó kínálatunk. Ezek az új úszók és a hozzájuk tartozó végszerelékek működésüket tekintve nagyon hasonlítanak a már korábban megismert busázó szerelékeinkre, de lényegesen egyszerűbbek és sokkal pénztárcakímélőbbek! De lássuk, hogyan is érdemes őket bevetni?
Egyelőre kétféle változatban érhető el a kínálatban a Start szett, Busázó úszó Start szett dupla esély - vízközti és Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti változatokban. A megnevezések azonban ne tévesszenek meg senkit, hiszen ezek az egyszerű kialakítású modellek többféle módon is felhasználhatók! A továbbiakban ezt fogom részletesen bemutatni.


Busázó úszó Start szett etetőanyagos - vízközti
A szerelék csomagolásán már könnyen értelmezhető ábra mutatja be annak összeállítását, ami igazából csak addig tűnik bonyolultnak, míg egyszer meg nem csinálja valaki.
A termék két részből áll. A nagy felhajtóerejű úszótestből, amely ennél a modellnél is belső zsinórvezetésű és antennával ellátott, valamint a horog távtartóból, amely ebben az esetben egyszerűbb kivitel. Az egész rendszer lelke pedig a spirál kosár. Amennyiben etetőanyaggal szeretnénk használni a végszereléket, úgy csak fel kell ezt szerelnünk, azonban, ha tablettával alkalmaznánk, arra is van mód. Ehhez csak ki kell tekerni a tengelyt és lehúzni róla a spirál kosarat, felhúzni a tablettát, majd visszatekerni a tengelyt a helyére.



Az úszó terhelhetőségét nagy és nehéz etetőanyag gombóchoz optimalizáltuk, azonban ha tablettával használjuk, akkor sokkal kisebb lesz az úszótest által fixen megtartandó tömeg. Ez látszólag nem okoz gondot, viszont annak érdekében, hogy a teljes rendszer kisebb teherrel is stabil legyen, érdemes a távtartó fölé egy 10 vagy 20 grammos in-line cseppólmot rögzíteni. Így sokkal jobban lemeríti az úszónkat, mely így a hullámzásnak sincs annyira kitéve. Továbbá ez a megoldás segít abban, hogy az önakasztás is biztosabb legyen!


Az előre elkészített végszerelék horgokkal is el van látva. E horgok a szintén kereskedelmi forgalomban elérhető Busa Rigek. Ezek rövid horogelőkék, melyek ennél a modellnél úgy állnak, hogy a horog a kosár – vagy éppen a tabletta – mellett lógnak. Fontos, hogy ez horgászat közben nem mindig eredményes. Előfordulhat, hogy jobban le kell lógatni a horgokat a kosár vagy a tabletta alá annak érdekében, hogy az alulról szívogató busát előbb nyakon csíphessük. Amit kínálunk, az egy kész végszerelék, de fontos, hogy mindig a megfelelő körülményekhez igazítsuk!


Busázó úszó Start szett dupla esély - vízközti
Ez a változat annyiban különbözik az előzőtől, hogy egy jóval hosszabb tengelyt kapott, amelyen található egy spirálkosár, és mellette még marad hely egy tablettának is. Persze, a megnövelt teher miatt az úszó is nagyobb, hiszen dupla terhelést kell elbírnia. A Dupla esély változat egyébként alkalmas arra is, hogy két tablettával „csalizva” dobjuk be. Ez a modell is horgokkal ellátva kerül forgalomba, de arra mindenképp ügyeljünk, hogy a horogelőke hosszát folyamatosan variáljuk! Érdemes lehet akár olyan hosszúságút is kötni, amely egészen a tengely alá ér. Ez főleg akkor lehet jó, ha két tablettával használjuk a szereléket.


A Dupla esély változatnál is figyelni kell arra, hogy az úszó ne legyen alulterhelve, mert akkor instabillá válik a felkínálás. Két tabletta esetén mindenképp tegyünk plusz ólmot a végszerelékre!






Végszerelék összeállítása
E szerelékek összeállítása pont ugyanúgy zajlik, mint a már régen ismert busázó úszóinké. Szép sorban menjünk végig a végszerelék elemeken!






Csalizás
















A bevetésre váró tablettás végszerelékek gubancmentesítésére tökéletesen megfelel a kereskedelmi forgalomban kapható extrudált kukorica. Ez tulajdonképpen egy sós rágcsálnivaló, amely vízben gyorsan szétoldódik, így kiengedi a horgokat. A tabletta alá kell felszúrni a tengelyre, majd belebökni a horgokat, melyek így nem kalimpálnak, nem gubancolódnak össze. Az etetőanyagos technikánál ennek nincs jelentősége, mert ott a kajagombócba vissza lehet nyomni a horgot, mely így rögzül, és csak a vízben szabadul ki az etetőanyag gombóc oldódása közben.
Ez persze helyettesíthető PVA rudacskával, ha éppen az áll rendelkezésre.
Felszerelés
A felszerelés részletes bemutatása ebben az esetben is fontos, bár nem tér el a már megszokottól. Horgászbot terén ismét a kifejezetten úszós busahorgászathoz készült By Döme TEAM FEEDER Silver Carp Float 360 SXC kapott szerepet, és orsó tekintetében is maradtam a már bevált Big River modellnél. Az orsó dobjára 0,20 mm vastagságú fonott főzsinór került, így az összeállítás semmiképp sem nevezhető finom szerelésnek, de ebben az esetben nincs is túl sok értelme a finomkodásnak.







Horgászat menete
Az úszós busahorgászat kivitelezése nem bonyolult. Előetetésre semmi szükség, mindössze be kell dobni a végszerelékeket, és bízni kell abban, hogy előbb-utóbb úszik arra egy planktonevő. Előfordulhat, hogy több óráig egy árva mozdításunk sincs, majd fél óra alatt eljutunk 3 kapásig. Kitartónak kell lenni, és a lehető legjobban csinálni mindent. Ehhez a technikához ebben az írásban szinte mindent bemutattam – amit nem, az a mellékelt filmben megtalálható!




Írta: Sipos Gábor
Fotó: Putz Tamás
Videó: Bank Bálint